Říjen 2013

Co to jsou peníze?

23. října 2013 v 14:34 | Standikok (Admin) |  Vzdělání a motivace
Většinou to máme každý v peněžence, může to být i třeba schovaný v šuplíku, v kasičce anebo třeba i v bance či kdekoliv jinde.

Peníze vymysleli lidé. Při zamyšlení, proč je vlastně vymysleli, je celkem jasné, že pokud neměli dotyčnému, co dát za jejich službu či produkt, dali jim tuto měnu, kterou mohli využít, když budou potřebovat pomoc oni (pomoc v budoucnu).

V pozdější fázi si každý své práce cenil jinak, každá práce měla jinou hodnotu. Po čase stejnou službu nabízeli dva lidé a tak byla velká šance, že ti, co měli peníze, si mohli vybrat, od koho si službu nechají udělat a komu zaplatí.

V čem tedy záleží na tomto koloběhu?
Na tom, kdo měnu příjímá. Pokud by nikdo nechtěl přijmout naši korunu českou, ihned by naše koruna ztratila hodnotu, protože by se ji lidi chtěli rychle zbavit a mít měnu, která hodnotu má a kterou lidé přijmou.

Dám příklad: Můžete vytvořit vlastní měnu, která bude mít hodnotu podle toho, zda bude akceptována mezi lidmi.

Představte si, přijde člověk a rád by koupil auto, které má nějakou hodnotu. Vlastník auta může přijmout jeho měnu, když bude vědět, že tu měnu využije i on někde jinde. Může se ale také rozhodnout, že nechce naši měnu, ale třeba bude chtít € (euro). V tomto případě v tento moment nemůžeme zaplatit auto naši měnou a tak musíme do směnárny, kde už je na nich, zda naši měnu přijmou či ne. Pokud ji přijmou, určitě proděláme kvůli tomu, že nám poskytli službu, ale když k tomu přidáme pár € navíc, tak máme auto, který jsme chtěli. Teď si vemte, že ani v té směnárně naši měnu nevezmou. Pro nás v tu chvíli měna nemá hodnotu a opravdu záleží jen na tom, zda ji někdo bude akceptovat. Pokud ano, rychle se té měny budeme chtít zbavit a mít za ty peníze věc, kterou můžeme prodat za €, které neztrácí svoji hodnotu). Hlavní je, že máme produkt, komoditu, která nám tu hodnotu udržuje nezávisle na tom, která měna právě frčí.

Zde jsem sepsal logický příklad, co to vlastně jsou peníze.

Závěrem zopakuji:
"Když člověk má měnu, záleží na tom, kdo ji přijme. Nezáleží jakou hodnotu má pro nás, ale jakou hodnotu má pro ostatní." Steanly Angel